Ankara

Ankara, Türkiye Cumhuriyeti'nin başkenti,Türkiye'nin en kalabalık ikinci ve dünyanın en kalabalık 38. kentidir.Topraklarının büyük bir bölümü İç Anadolu Bölgesi'nin Yukarı Sakarya bölümünde yer almaktadır. Türkiye'nin coğrafi merkezine yakın olduğu için, hem konum hem de işlev itibariyle Türkiye'nin kalbi benzetmesi yapılır. Ankara1923'ten bu yana Türkiye'ye başkentlik yapmaktadır. Ankara; kedisi, keçisi, tiftiği, tavşanı, armudu, balı ve Kalecik Karası denilen misket üzümü ile ünlüdür.

Bera Ankara Hotel

Atakule - Çankaya / Ankara

Gordion

Ankara’nın 70 km güney batısında yer alan Gordion’da, ana yerleşimin bulunduğu höyük bugünkü Yassıhöyük Köyü’nün sınırları içerisinde yer almaktadır. Alanda yapılan bilimsel kazılardan elde edilen bulgulara göre, alanda yerleşim, Erken Bronz Çağından Ortaçağ’a (M.S. 12 – 13. yüzyıllar) kadar uzanan uzun süreyi kapsamaktadır. Gordion, M.Ö. 12. yüzyılda Hitit İmparatorluğu’nun çöküşü ile birlikte yükselen Frigya ve Friglerin politik ve kültürel başkenti olmasıyla öne çıkmaktadır.

Bera Ankara Hotel

Gordion Antik Kenti - Polatlı / Ankara

Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Ankara'nın Altındağ ilçesinde yer alıyor. Ankara’da, Anadolu’nun arkeolojik eserlerini sergileyen ve dünyanın sayılı müzeleri arasında yer alan bir müzedir. Atpazarı semtinde, Ankara Kalesi’nin dış duvarının güneydoğu kıyısında, yeni işlev verilerek düzenlenmiş iki Osmanlı yapısında yer alır. Bu yapılardan birisi Veli Mahmud Paşa tarafından yaptırılan Mahmut Paşa Bedesteni, diğeri Rum Mehmet Paşa tarafından yaptırılan Kurşunlu Han’dır.

Bera Ankara Hotel

Anadolu Medeniyetleri Müzesi - Altındağ / Ankara

Roma Hamamı

Ankara Roma Hamamı, Ankara'nın Altındağ ilçesinin Ulus Meydanı'ndan Yıldırım Beyazit Meydanına uzanan Çankırı Caddesi üzerinde yer almaktadır. 3. yüzyılda Septimius Severus'un oğlu Roma İmparatoru Caracalla tarafından Sağlık Tanrısı Asklepios adına yapılmıştır. Parasal desteği kentin zenginlerinden Tiberius Iulius Iustinianus tarafından sağlamıştır. Bugün Roma Hamamı olarak adlandırılan bu platformun bir höyük olduğu, en üstte Roma Çağı (Kısmen Bizans ve Selçuk katları), onun altında Frig Devri yerleşmesinin kalıntıları tespit edilmiştir.

Bera Ankara Hotel

Roma Hamamı - Altındağ / Ankara

Anıtkabir

Anıtkabir, Türk Kurtuluş Savaşı'nın, inkılapların önderi ve Türkiye'nin ilk Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk'ün, Ankara Anıttepe'de (eski adıyla Rasattepe) bulunan anıt mezarıdır. Ayrıca 4. Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel de 1966 yılında devrim şehitleri bölümüne defnedilmiştir. 1973'ten beri İsmet İnönü'nün kabri de Anıtkabir'de yer almaktadır. Anıtkabir üç bölümden meydana gelir: yol, avlu ve şeref salonu. Yolun uzunluğu 180 m'dir. İki yana aslan heykelleri, meşaleler ve servi ağaçları dikilmiştir. Bunun ucunda avlu yer alır.

Bera Ankara Hotel

Anıtkabir - Çankaya / Ankara

Kocatepe Cami

Edirne'deki Selimiye Cami ve İstanbul'daki Sultanahmet Cami'nin mimari stillerinden esinlenerek inşa edilmiştir. Kocatepe Camisi Ankara’nın en büyük camisi olup 1967 ve 1987 yılları arasında yapılmıştır. Kızılay’ın Kocatepe bölgesinde, büyüklüğü ve konumu ile Ankara’nın hemen her yerinden görülebilir. Caminin bir kubbesi ve dört minaresi vardır.

Kocatepe Cami - Çankaya / Ankara

Hacı Bayram-ı Veli Cami

Hacı Bayram-ı Veli (1352-1430) Türk dini inancının alimi, ozanı, Sufisi ve Bayrami Sufi tarikatının kurucusudur. Hacı Bayram, Ankara’nın küçük bir köyünde doğdu ve İslam alimi olmuştur. Tasavvuf eğitimi aldıktan sonra hayatı değişmiştir. Ankara’da bugünkü mezarı ve caminin olduğu yerde derviş kulübesi yapmıştır. Tarikatı Hacı Bayram’ın başarılı öğretmenliği sayesinde gelişmiş ve popüler hale gelmiştir.

Bera Ankara Hotel

Hacı Bayram-ı Veli Cami - Altındağ / Ankara

Etnografya Müzesi

Ankara Etnografya müzesi, Türk uygarlığına ithaf edilen Etnografya müzesidir. Müze, 1927 yılında İtalyan heykeltıraş Pietro Canonica tarafından yapılan Atatürk’ün at üzerinde olduğu bronz heykelinin önünde yer almaktadır. Anadolu Etnografya müzesi; Türk-İslam dönemi eserleri bu müzede sergilenmektedir. Müze,21 Kasım 1938 tarihinden 10 Kasım 1953 tarihine kadar Anıtkabir inşaat döneminde geçici olarak Atatürk lahitini barındırmıştır.

Bera Ankara Hotel

Etnografya Müzesi - Altındağ / Ankara

ZİYA GÖKALP BULVARI NO. 58 ÇANKAYA - ANKARA / TÜRKİYE

Tel: +90 (312) 458 00 00 - Fax: +90 (312) 431 99 99


BERA.COM.TR EN İYİ FİYAT GARANTİSİ

REZERVASYON YAPIN


Marketing By Hotel Linkage